1.Գտե՛ք տառային արտահայտության արժեքը,
եթե a = 7, b = 5.
ա) 3 ⋅
a + 5 ⋅
b=46,
բ) 10 ⋅
(a + b) ։ 3=40,
գ) (a –
b) ⋅
4 + a ⋅
b=43,
դ) 95 ։ b + 49 ։ a=26,
ե) (a –
7) ⋅
8 + (b – 5) ⋅ 4=0,
զ) (a –
7) ⋅
(b – 5)=0
2.160 գ ծովի ջրում պարունակվում
է 8 գ աղ։
Քանի՞ գրամ ծովի ջուրն
է պարունակում 56 գ
աղ։
160։8=20
20x56=1120
1120
3.Գրքում
կա 400 էջ։ Նրա էջերի
54 %-ը քանի՞ անգամ է
շատ նրա էջերի
18 %-ից։
Կփոխվի՞ արդյոք պատասխանը, եթե
գրքում լինի 300 էջ։
400/100:54=216
400/100:18=72
3 անգամ
300/100։54=162
300/100:18=54
ոչ
4.Պահեստում
2000 կգ մթերք կար։ Առաջին
օրը պահեստից տարան
ամբողջ մթերքի 40 %ը, երկրորդ
օրը՝ մնացածի 30 %ը։ Քանի՞
կիլոգրամ մթերք մնաց պահեստում։
2000/100։40=800
2000-800=1200
1200/100:30=360
1200-360=840
840կգ
5.Արաքս գետի երկարությունը 1072 կմ
է։ Ի՞նչ երկարություն
կունենա այդ
գետի պատկերումը քարտեզի վրա, որի
մասշտաբը 1 ։ 5000000 է։
5000000×1072=5.360.000
6.Դպրոցում կա 480 աշակերտ։ Նրանց 35 %ը մասնակցել է մարզական մրցումներին։ Աղջիկները մրցումների մասնակիցների 25 %-ն են։ Քանի՞ աղջիկ է մասնակցել մրցումներին։
480/100:35=168
168/100:25=42
42աղջիկ
7.Համաձուլվածքը
կազմված է կապարից
և երկաթից, որոնց
զանգվածները հարաբերում են այնպես,
ինչպես 2 ։ 7։
Որքա՞ն կապար և որքա՞ն
երկաթ է պարունակում
այդպիսի համաձուլվածքի կտորը, եթե նրա
զանգվածը 3600 գ է։
3600։9=400
400x2=800
400x7=2800
800-կապար
2800-երկաթ
8.Պահանջվում
է պատրաստել սպիրտի
և ջրի խառնուրդ,
որում ջուրը և սպիրտը
ունեն 1 ։ 4 հարաբերությունը։ Քանի՞
լիտր ջուր ևքանի՞ լիտր
սպիրտ պետք է վերցնել
10 լ այդպիսի խառնուրդ ստանալու
համար։
10×1/4=10/4
10/4×4=40/4=10
10×4=40
10լ- ջուր, 40լ- սպիրտ
9.Երեք գրքի համար վճարել
են 4000 դրամ։ Առաջին գրքի
գինը բոլոր գրքերի արժեքի
20 %-ն է։ Մյուս
երկու գրքերի գների հարաբերությունը
հավասար է 9 եւ 7 թվերի
հարաբերությանը։ Ի՞նչ արժե գրքերից
յուրաքանչյուրը։
4000×20/100=800
4000-800=3200
9×200=1800
7×200=1400
1400+1800=3200
1-800,2-1800, 3-1400
10.Հաշվե՛ք.
ա) 2 · |
–11 + 4 | – | +5 – 8 |, դ)
| 8 – 4 + 2 | · | 7 – 7 |=0,
բ) 10 ·
| –2 + 1 | + 6 · | – 4 – 9 |, ե)
| 9 – 5 + 4 | ։ | –16 + 14
|=4,
գ) | 3 –
4 – 1 | · | 2 + 7 – 12 |, զ)
| 25 + 6 – 1 | ։ | –17 + 4
+ 8|=6
11.Թոռնիկն
այնքան ամսական է, քանի
տարեկան որ պապն
է։ պապն ու
թոռնիկը միասին 91 տարեկան են։
քանի՞ տարեկան է պապը,
քանի՞ տարեկան՝ թոռնիկը։
պապը-84,
թոռը-7
1.Մի սենյակում 9 մարդ կա, և
նրանց միջին տարիքը 25 է.
մյուսում 11 մարդ կա, և
նրանց միջին տարիքը 45 է:
Որքա՞ն կլինի այդ բոլոր
20 մարդկանց միջին տարիքը:
9*25=225
11*45=495
225+495=720
720:20=36
36
2. Ամենաշատը
ո՞ր թվանշանն է
հանդիպում 84-ից մեծ
և 145-ից փոքր
բոլոր բնական թվերը գրառելիս:
1
3.2014 հատ բնական թվերի գումարը հավասար է 2015-ի: Որքա՞ն է այդ թվերի արտադրյալը:
2
4.25 հատ թիվ է գրված: Հայտնի է, որ նրանցից ցանկացած չորսի գումարը դրական է: Ճի՞շտ է, որ բոլոր թվերի գումարը դրական է:
ոչ
No comments:
Post a Comment